twi'nceKenan Evren Lisesi ve Ataşehir’deki arazi…

Kenan Evren Lisesi bilindiği üzere Fenerbahçe’nin eğitim aşkını canlandırmış bulunmakta. Çeşitli yerlere okullar yapılarak buradaki liseyi almaya çalışıyorlar. Ülkem okul kazansın ne güzel. Kenan Evren gibi bir adamın adını taşıyan okul olsun istemem zaten. O okuldaki eğitimcileri vaktinde tornadan geçiren bir zihniyetin adı neden okullara verilir hala da anlamam. Neyse gelelim konuya ulkedeki tarihi eğitim kurumlarının sermayeye peşkeş çekilip şehrin alakasız yerlerine okullar yapılması projesi dönemin Milli Eğitim Bakanı (2003 olması lazım sanırım) Hüseyin Çelik tarafından ortaya atılmış, İzmir Atatürk Lisesi gibi şehrin merkezindeki tarihi okullar dönüşüm projesine dahil edilmesi tekif edilmişti.  Tacir mantığı ile olaya bakmayan her şahıs gibin bu olaya itiraz etmiş yapılaşmanın şehir merkezinde değil şehir dışında olması gerektiğini savunmuştum. Şehircilik anlayışında mevcut tarihi korumak, populasyonun bir yerde odaklanmaması için cazibe merkezlerini şehir dışına taşımak aynı anda ulaşımı da buralara götürerek şehrin planlı genişlemesini sağlamak vardır.

Ayrıca Kenan Evren Lisesi’ndeki öğrenciler neden İçerenköy’e, Küçükbakkalköy’e, Merdivenköy’e gitmek zorunda bırakılıyor. Kamu yararına bir fayda yapılacaksa neden alışveriş merkezi yapılıyor. Sadece otopark yapacaz diyerek arazinin planları neden saklanıyor.

Neresinden tutsanız elinizde kalacak bir konu. Vaktinde şehrin ortasına stad dikilmesine nasil izin verildiyse bu izinler de o şekilde alınacaktır. Şimdi yeni gündemdeki bir konu var Ataşehir arazisi. Sağolsun basınınız ihaleden sonra haberini yaptı biz de anca öğrendik.. Ülkemizde planlamalar izinler hep kamuda yetki sahipleri ile sermayede hak sahiplerinin kişisel ilişkilerine dayandığı için benim için çok da şaşırtıcı olmadı aslında yaşanan gelişmeler.

METREKARESİ BİN TL
Kadıköy Belediyesi Encümen Salonu’nda yapılan ihaleye, 57 bin 718 metrekare arazinin kullanım hakkını elinde bulunduran Fenerbahçe Kulübü’nden başka kimse teklif vermedi. Kulüp, muhammen bedelleri birer milyon TL artırarak 57 milyon 718 bin TL muhammen bedelle satışa çıkartılan araziyi 58 milyon 200 bin TL’ye satın aldı. Aynı bölgede emsal arazilerin metrekare fiyatlarının ise 2.5 ile 4 bin TL arasında değiştiği kaydedildi.

Fenerbahçe Kulübü’ne 30 yıllığına kiralandıktan sonra arazinin satışa çıkartılmasına bir grup arkadaşıyla birlikte karşı çıkan AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Kaya, “Rekabet ortamı oluşmadı. Tek alıcı Fenerbahçe olunca Kadıköy daha fazla kâr edeceği arazisini yeterince değerine satamadı. Bizim daha önceki uyarılarımız doğru çıktı” dedi.

300 MİLYON DOLAR KAZANDIRACAK
Kadıköy Belediyesi, iki yıl önce Bursa’da yerel bir gazeteye verdiği ilanla Ataşehir’deki 57 bin 718 metrekarelik iki araziyi kiralamak için ihaleye çıkmış, tek teklifi veren  Fenerbahçe Kulübü yıllık 305 bin TL bedelle araziyi 30 yıllığına kiralamıştı. Araziye yapılacak olan  10 bin kişilik spor kompleksi ve alışveriş merkezi projesinin Fenerbahçe’ye yaklaşık 300 milyon dolarlık gelir sağlayacağı ifade ediliyor.

Bursa’daki yerel bir gazeteye verilen ilanı sadece Fenerbahçe ‘nin imar işleri ile ilgilenenler görüyor, sadece Fenerbahçe Kulubü ihaleye giriyor bir de üzerinde metrekaresine 1,000 lira veriliyor emsal olarak 2,500-4,000 tl verilirken. Doğmamış yetimin hakkı haram olsun emi. Varsa yaradan sizin bildiği gibi yapsın. Böyle belediyenin de ta……

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: