twi'nce



Gösterdiniz gene Fenerliliğinizi!!!!

Euro 2016’ya adayız uzun süredir. İnsanlar logo açıklanınca aday olduğumuzu sanıyor ama kazın ayağı öyle değil. Ve uzun bir süredir de hazırlıklar son sürat devam ediyor. UEFA finali bile bu çalışmaların bir parçasıydı.  Bu hafta logo tanıtımı bir nevi lansmana dönüştü ve uzun süredir kulislerde  konuşulan şehirler statlar açıklandı. Bu turnuva bizim nemize ve bize ne kazandıracak tamamen ayrı bir yazının konusu. Fakat hali hazırda ortada bir adaylık var. Dünya gözü ile bir şampiyonlar ligi finali, bir Avrupa şampiyonası, bir dünya kupası ve de bir olimpiyat izleme hayali olan ben eğer ki 2016 alınırsa biletlerimi herkesten önce alırım.Bu da beni çok heyecanlandırıyor. Düşünülen şehirler planlanan statlar açıklandı. Buna göre, EURO 2016 için İstanbul’da Atatürk Olimpiyat Stadı, üstü ve yanları kapatılarak çevresel düzenlemesiyle birlikte şampiyonaya hazır hale getirilecek. İnşaatına devam edilen Türk Telekom Arena da İstanbul’un bir diğer stadı olacak. Kayseri Kadir Has Stadı’nın yanı sıra İzmir, Konya, Antalya, Bursa, Eskişehir ve Ankara’da yapılacak yeni statlar da şampiyonaya hazır hale getirilecek.

Olay da tam bu noktada koptu ve sevgili Fenerbahçeliler çok sevdikleri statları niye açıklanan statlar arasında yok diye söylenmeye başladı. Bu konuşmalar gayet normaldi. Ben de Şeref Bey de bir İspanya Hollanda maçı olsun. Fakat bu işlerin bir konjukturu var. Kafanıza göre beni stadım niye yok diye ağlayamıyorsunuz. Turnuvanın ülke geneline yayılması hem turnuva heyecanını ülke geneline yaymayı hem de ülkenin her bölgesinin bu çok özel fırsattan yararlanmasını amaçlıyor. Ayrıca şehirlerdeki mevcut ulaşım olanakları çevresel faktörlerde seçimlerde etkili.

İşte burada dananın kuyruğu koptu ve Fenerbahçe yönetimi tarafından her zamanki ağlak ifadeleri ile bizim stadımız niye yok bağrışmaları başladı. Kim ne derse desin bir final oynanacaksa bu ne yazık ki olimpiyat stadında olacak bu stadı başımıza musallat ettiler ceremesini çekeceğiz mecbur. Diğer stat neresi olacak sorusu çok konuşuldu. Yeni stat projesi, konumu ve çevresinde yeterli alanların bulunması sebebiyle Şeref Bey bile Şükrü Saraçoğlu’ndan daha iyi özelliklere sahip.(Ama yeni stat yapıldıktan sonra gene başlamayın sevgili Fenerliler 50 yıllık stat diye). Ama devam eden inşaatı sebebiyle Türk Telekom Arena tercih edildi. Turnuva olsa da olmasa da yapılacak olan stat, elit stat seviyesinde olacak. Her ne kadar bizim için şu an iyi ulaşım imkanlarına sahip olmasa da yanından geçen çevre yolu ve metro projesi ile ulaşım sorunu da giderilecektir. Şükrü Saraçoğlu stadyum olarak evet güzeldir moderndir. Ama bu turnuvalarda stadın etrafında yaklaşık 40000m2 standlar, çadırlar, sponsorlar için yer olmalı. Mevcut Fenerbahçe yönetimi Kenan Evren Lisesini ele geçirmek hali hazırda bin bir türlü plan içerisinde zaten. Eğer ki Şükrü Saraçoğlu turnuva kapsamına alınırsa okulu ele geçirmek çok kolay olacak aynı anda çok eleştirilmeye başlanılan ve çok kuvvetli adaylar ile gelen Fenerbahçe mulafetini bastırmak için de kullanılacak. Gerçi hala neden bir taraftar stadı ile gurur duyar hala anlamam da. Sanki o stadda asrın takımını izlediler asrın kupalarını zaferlerini aldılar. Neyse efendim devam edelim. Biraz da Fenerbahçe yönetiminin açıklamalarından devam edelim

Organizasyona ev sahipliği yapacak şehir ve stadyumların, organizasyon komitesi tarafından belirlenmesinde hangi kriterler etkili olmuştur?  Stat ve şehir seçiminde dikkate alınan yegane kriter büyük oranda seçilen stat ve şehirlerin TFF Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerinin yaşadıkları şehirler olmaları mıdır?

En az seçilen şehirler kadar potansiyelleri olan Trabzon, Ş.Urfa, Diyarbakır gibi şehirler böyle bir organizasyon için ev sahipliği yapmaya neden layık görülmemiştir.? Bunun herkesçe kabul edilebilecek mantıklı bir izahı var mıdır? Bu iller, 2016’ya kadar hangi kriterleri sağlayamayacağı düşüncesiyle bu organizasyon çerçevesinde yer bulamamıştır?

Ey çok zeki Fenerbahçe yönetimi, Federasyon üyelerinin memleketlerinden kastınız İzmirli Özgener. Bursalı Kızıl ise sorarım size acaba bu ülkede çıkıp sokağa sorsanız bir organizasyon İstanbul dışında nerelerde yapılmalı diye Ankara’dan önce İzmir ve Bursa denir. İzmir Universiade yapmıştır 2005’de ve çok da başarılı olmuştur. Ayrıca Antalya ve Eskişehir’in şehir profilleri ve şehrin spora bakışı ortadadır. Bu şehirler hem truzim hem genç nüfus hem de ulaşım itibari ile ön plana çıkmaktadır. Kayseri Kadir Has’ı anlatma gerek yok. Şu an için kamera açısını saymazsak ülkedeki en iyi 3. Stattır. Ankara bu ülkenin başkenti ve en kalabalık 2. Şehridir. Ve İstanbul dan çok daha önce iyi bir stada gelişmesi gereken bir futbol kültürüne ihtiyacı vardır. Federasyon seçimlerinde en eleştirilecek unsur Konya’dır. Turnuva heyecanının ülke geneline yayılmasını sağlamak için Konya aday yapılamaz Ankara, Eskişehir Kayseri hattı mevcut iken, truzim sebebi ile aday yapılamaz, şehir profili ile aday yapılamaz. Hiçbir şekilde adaylığın açıklaması yoktur bana göre. Sevgili Fenerbahçe yönetimi neden Trabzon yok derken spor bakanı Faruk Özak’ı unutmakta mıdır?. Eğer kişiler üzerinden adaylıklar dönüyor ise final Trabzon’da oynanırdı. Evet bence de Trabzon hem yeni stat projesi hem şehir profili ile ev sahipliğini hak etmektedir. Ayrıca Lütfü Arıboğan’ın memleketi Adana da mevcut sebeplerden ötürü adaylık için tadından yenmez bir şehirdir. Urfa’da yeni yapılan stat olmasına rağmen bu stat UEFA kriterlerini karşılamada sorunlar yaşayabilir. Diyarbakır’ı seçmek ince bir çizgide yürümek aslında. Ülkenin provokasyona meyilli olması o bölge ile ilgili kafalarda soru işareti yaratmış olabilir. Aynı anda şunu da düşünmek lazımdır bu bölgeler yaklaşık 20-30 bin yabancı ağırlayacak Urfa’da, Diyarbakır’da hatta Konya ‘da bu potansiyeli karşılayacak altyapı yoktur ve bu altyapıyı kurmak ilerisi için olimpiyat stadı gibi ölü yatırım olması muhtemel.

Ve akıla çok gelmediğini düşündüğüm ayrıntı. 2016 da Ramazan bayramı haziran temmuz ayları içersine geliyor. Bu ülkede Ankara’da, Konya’da ramazanda yemek yiyenler dayak yiyor, tekeller basılıyor. Olası bir almanın bira içip yanlışlıkla işediği yerin kutsal olması ihtimalini hesaplayabiliyor musunuz? Ya da İtalyan bir kızın bikini ile güneşlendiği Konya’da cumadan çıkan cemaatin hıncına uğraması ihtimali. Biz yılbaşında taksimde kadınlara taciz edip artık avrupa birliğine girmedik mi diye bunun savunmasını yapan bir ülke değil miyiz? Düşündükçe korkuyorum aklıma geldikçe hesaplayamıyorum yaşanabilecekleri.

Neyse efendim gayet uzun bir yazı oldu. Fenerbahçe yönetiminin açıklamaları için tıklayınız. Esen kalın sevgili okuyucular.

Reklamlar

Trackbacks & Pingbacks

Yorumlar

  1. * Taha Okan says:

    konuyla ilgili bloguma yaptığım yoruma da bakılırsa hemen hemen yakın görüşlerdeyiz.(hatta ben önceden yazdım çalıntı bu yazı falan diyomuşum şaka tabii:D ) Tüm ülkeye yayılmasını isterdik elbette ama tabi ki fiziksel şartlar da var ortada. Konya kesinlikle gereksizdir,Kayseri’de bir stat var ki avrupai nasıl almayasın orayı. İstanbul-Ankara-İzmir mutlaka olacak sana etti mi 4. Antalya dünyanın akın ettiği şehir, belki doğuya da vermek için Bursa’yı iptal edersin ama o da ne kadar mantıklı olur bilinmez. Seçilen şehirlerin doğruluğunu tartışmak yerine seçilmeyenleri tartışıyoruz bloglarda. Ayrıca İstanbul’a olimpiyat stadını diken zihniyet her kimse mütehayit kesssin akrabasıdır. Anca 2 yılda 1 maç oynanan böyle atıl bir yapı içler acısıdır. Bu tür maçlarla hep günah çıkartılmaya çalışılmaktadır.

    | Cevapla Gönderildi 9 years ago


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: