twi'nceFenerbahçe ve Fenerbahçe!!

maraton2

1 oyla 100 yıl kazandık demişti Yıldırımların Aziz olanı peki hakikaten öyle mi oldu. Bütçe, tesisleşme ve vizyon olarak 100 yıllık bir ilerleme mi sağlandı yoksa taraftarın gözünde bu imaj mı yaratıldı. Şöyle ilişkilendirirsek Turkcell, Telekom ve Avea.3 büyükler bunlardan hangisi olurdu? Turkcell Fenerbahçe, Telekom Galatasaray Avea Beşiktaş denir sanırım ki öyledir de. Taraftarın gözünde yüksek marka değerli bir takım imajı yaratıldı. Her sene yıldız transfer sözleri, stad bitmeden 55 bin kişi diyerek zihinlere kazınan deyimler.Fenerbahçeliler Fenerium dan giyinir deyimleri. Çok iyi bir pazarlama stratejisi. Algı olarak yüksek kesime hitap eden bir anlayış yaratılmaya çalışıldı ve başarılı olundu. Maç biletlerinden kombinelere kadar parası olmayana fenerbahçe yok dediler ve bunu yaptılar. Maç sonrası tesislerde futbolculara saldıran taraftarlar bile orjinal ürün kullanıyor. (bknz: http://www.facebook.com/home.php#/video/video.php?v=111527908327&ref=mf). Köydeki taraftar bile Fenerbahçe Aziz Başkan para var forma satılıyor kombine satılıyor diye gurur duyuyor herşeyiyle. Yaratılan yüksek algı onların dahi hoşlarına gidiyor. Ömür boyunca canlı maç izlemeyecek belki ama gurur duyuyor.

2217344md

Roberto Carlos’un bile hakkı olan 2 ziyaretçi bileti dışında bilet alamadığı bir sistem işliyor artık. Beşiktaş’a başkan ol baskılarına maruz kalan Tuncay Özilhan’ın Saraçoğlu’nda locası olduğu günlerdeyiz. Tribun liderini stada almayan (ama tuvalet ihalesini ona veren) tribun gruplarını bitirip insanların rahatça maça gelmesini sağlayacağız diyen, ısıtma sistemi kurup koltukların önüne LCD koyan bir anlayıştan bahsediyoruz. Kıskanıyor muyum? Kesinlikle hayır. Ben semtimden maça gidip yağmurda ıslanmayı, maçta 1 simiti paylaşmayı, pankart asacam diye üstümü başımı çamur yapmayı, deplasma otobüsünde yerde yatmayı seviyorum (artık yapmasam da 🙂 ) Ama futbol bir sektörse Fenerbahçe çoktan bu sektörün Migros’u oldu. Biz mi Bakkal kalmayıp METRO olmaya çalışıp DİA olarak kaldık sanırım.

Reklamlar

Trackbacks & Pingbacks

Yorumlar

  1. * Taha Okan says:

    aslında güzel bir yorum ama gereği yok metro olmaya sıradan bir mahalle bakkalı da olmaya lüzum yok.
    bizler de buna tam karar verebilmiş değiliz bir yandan dünya devi olmak isterken bir yandan da değerler diyoruz olmuyor işte ikisi bir arada biz beceremiyoruz ama vazgeçilemeyek şeyler vardır.
    Aziz yıldıvım gibi müşteri ilişikisine dönüşmesini de istemem bir tribün hikayesinin.

    | Cevapla Gönderildi 8 years, 9 months ago


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: