twi'nceTelekom sektörü #v2

08-01-17_money8-1jpg

Dünkü ekonomi içerikli yazımıza devam edelim. 2007-2008 döneminde  Türkiye’de karlılığının ne düzeyde olduğunu incelersek ilginç sonuçlar görmeye devam ediyoruz. 2008 de dünyadaki karlılığa baktığımızda bir telekom şirketini görmek için 18. sıraya inmek gerekiyor. 18. sıradaki şirket de Vodafone. Hani bizde en başarısız şirketlerden diye damgaladığımız.

Burda Metin Münir’den faydalanalım;

Türkiye’de telekom sektöründe serbest piyasa değil, monopol ve yarı monopol koşulları geçerlidir. Türk Telekom sabit telefon ve ADSL sektörlerinde tekeldir. Turkcell uzun zaman fiili bir tekel olarak faaliyet göstermesine izin verildiği için diğer cep telefonu  şirketlerine kıyasla büyük bir avantaja sahip kılınmıştır.

Avrupa standartlarına göre çok yüksek vergi olmasına rağmen telekom sektöründe var olan rekor kârların nedeni aksak rekabettir.

Cironun yüzde 30’u net kâr

Hükümet, bilerek ve isteyerek, telekom şirketlerinin çıkarına, tüketicilerin zararına olan bu durumun devam etmesine izin veriyor. Tam rekabet sağlamaktan itinayla kaçınarak telekom şirketlerinin kârlarını şişiriyor. Bunun en açık ve dramatik kanıtını Türk Telekom’un sonuçlarında görmek mümkün. Fortune’a göre, 2007 yılında Türk Telekom 9.2 milyar net satıştan 2.5 milyar lira net kâr elde etti. Cironun neredeyse yüzde otuzu (yüzde otuzu!) net (net!) kârdır.

(Turkcell’de bu oran biraz daha düşüktür: %22) Dünyada bu oranlarda kâr yapan ikinci bir telekom şirketi yoktur.

Fortune’a göre dünyanın en büyük telekom şirketi olan Verizon’da (ABD) ciroya göre kâr oranı yüzde 6 civarındadır. Ondan sonra gelen Nippon Telegraph&Telephone (Japonya) da aynı kâr oranına sahiptir. Bu arada, ABD ve Japonya’da kişi başına gelirin Türkiye’nin neredeyse on misli olduğunu unutmayalım.

Görüldüğü üzere ülkemizde bizlerin üzerinden dönen çok büyük bir ekonomi bulunmakta ve bu ekonomi birşey üretmemekte servis vermekte, hizmet vermekte. Ülke dışına bir şey satmamakta.  Ben ve arkadaşlarım da bu sektöre gireceğiz diye yırtınıyoruz bir de.  Giremiyoruz ayrı mesele 🙂 😦 .


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: