twi'nceTelekom sektörü nereye koşuyor?

Mühendislik formasyonu almış biri olarak bu konularda ahkam kesmek ne haddime diyebiliyorum ama son 4-5 ayımda gerek AVEA’daki kamp gerekse aldığım eğitimlerden olsa gerek kafayı bu konulara takmış durumdayım. Özellikle de çalışmak istediğim alanın teknik kısımdan çok daha business a kayması beni daha da teşvik ediyor bu konulara.

Efendim söyle ki ülkemizde bilişim şirketleri diyince akla gelen ama gelmemsi gereken 2 yer var Türk Telekom ve Turkcell. Ortada üretilen bir bilim yok çünkü. Tabiki çeşitli servisler geliştiriyor burdaki mühendislerimiz ama ortada Ar-Ge adına neler yapılıyor diyince hiç bir şey yok. En büyük bilişim şirketleri yayınlandı ilk 10’da Teknosa var. Bu araştırmaları yapan yerlerin de algısını değiştirmek gerekiyor. Biz buradan gerek dışarıya gerek içeriye teknoloji satabiliyormuyuz. Hayır sadece servis,ürün ve destek. Tabi ki bu alanda çalışan ve başarılı şirketler var ama olması gereken çok daha aktif şekilde teknolojinin satıldığı bir bilişim ekonomisi.

rekabet02

Global ekonomik krizi artık hepimiz biliyoruz. Telekom sektörü krizden en az etkilenen belki de etkilenmeyen ekonomilerden biri. İnsan kıyafet almaz, buzdolobı almaz idare eder belki ama iletişimsiz yapamaz artık. Cep telefonu olmayan günleri hatırlayanımız var mı?. Artık iletişimsiz yapamıyoruz ve dünya sim kartların fiber kabloların üzerinde duruyor.

Peki ülkemizdeki telekom ekonomisi ne durumda? Fortune 500 listesi açıklandı. Hersene olduğu gibi global olarak petrol şirketleri ilk 10 daki yerlerini aldılar. Petrol,enerji, otomotiv dışında bilişim ve marketler zinciri Wall Mart var listede.

adsız

Türkiye için incelediğimizde( geçen seneki veriler kullanmak zorunda kaldım detaylı türkiye listesi sanırım internet mecrasına sunulmuyor henüz) dünyada enerji ve petrolden para kazanılmasına rağmen bizde biraz durum ters. Karlılık sıralaması Türk Telekom, Turkcell, Tüpraş, TPAO şeklinde.  Dünyada karlılık ise Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, General Electric, BP şeklinde gitmekte.  Tabiki bu listeyi geçen seneki petrol fiyatlarını düşünerek değerlendirmeliyiz. Bu seneki düşüş ile karlılıkların azalması muhtameldir. Petrol ve türevlerinin her zaman değerli olduğu bir gerçek ama telekom niye bu kadar değerli bizde. Çünkü bizdeki telekom yatırımlarının gelirlere göre oranı az. Fiyatlar yeni yeni düşmeye başladı. yurt dışı tarifeler ve ükelerin gelir düzeylerin karşılaştırdığımızda fark ortaya çıkıyor.

Operatörler 3G için baz istasyonları kurdular ve sistemlerinin bir kısmını yenilediler.Bu sene iyice artan rekabet ile(sınırsız sınırlı konuşma tarifeleri) ve yatırımların artması karlılığı düşürecektir ama uzun vadede karları gittikçe artacak. Bugun operatörler ortalama kulallanıcı başı 17-19 lira düzyinde gelir elde ediyorlar. 3G kullanımını yaygınlaştırdıkları takdirde (3G uyumlu cep telefonu olan ve 3G alırım diyen %10 luk bir kesim var) ortalama kullanıcı başı 30-50 lira gelir edecekler ekstra. Bu da ne demek 3 kişiden elde edicekleri geliri 1 kişiden elde edecekler

1_935575945

Turk Telekom internet abonelerinin %95’ine sahip. Telefon ve internetten elde ettikleri gelirleri düşününce sadece akıl almaz bir mali tablo çıkıyor ortaya.Her ne kadar 6 aylık açıkladıkları karları geçen döneme göre %20 azalsa da ciroyu arttırmayı başardılar ve 5 milyar 150 milyon lira ciro elde ettiler. Şurada hatırlatmak gerekir ki Türk Telekom’un yüzde 55’i  6 milyar 550 milyon dolara özelleştirildi bugünkü kur ile 9 milyar 750 milyon lira. Yanılmıyorsam Tansu Çiller zamanında 40 milyar dolara özelleştirilmesi gündemdiydi. Bu ülkede neler oluyor kısmına iyi bir örnek aslında. Neyse konumuza dönersek Türk Telekom gerek yeni servisler gerek yeni işe alımlar gerekse de yeni altyapı maliyetleri sebebiyle kar marjını azaltsada ilerde yatırımlarının karşılığını faturalarımızadan gayet iyi şekilde çıkaracağına benziyor.Alternatif operatörlerin tehditi ise şu an için devede kulak bile olamadı ne yazikki.

Reklamlar

Trackbacks & Pingbacks

Yorumlar

  1. * Taha Okan says:

    daha çok yakın zamana kadar telekomdan telefon hattın olmadan internete bağlanamıyordun bile.arap görünümlü yahudilere satılmış bu telekom en büyük kazıkçıdır bedava yaptık koş koş deyip seni içeriye alıyor orda iş bitiyor.zaten bu iletişimi sağlayan şirketlerin hangisinden memnun olunduğu görülmüş ki..halk yalan mı söylüyor??
    alternatifi olmadıkça ve özelde kaldıkça bu telekom bizi çok dürtecek..

    | Cevapla Gönderildi 8 years, 9 months ago


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: