twi'nceAvea 3G tarifesi

hbr_5069_d

Süreyya Ciliv’in deyimiyle Türkiye dün  çağ atladı ve 3G başladı. Bu kadar önemli miydi 3G bence değil ama gereklimiydi kesinlikle. Bugün ofise geldğimde internet yoktu hemen komplo teorisi kurup operatörlerin hain planları olduğunu düşündüm 🙂 Sokağın başındaki saha dolabının başında telekomcu abileri görünce heh tamam dedim gene klasik sorunlar 🙂

Malumunuz 3G tarifeleri açıklandı biz de bilen bilmeyene aktaralım GSM operatorum AVEA’dan başlarsam ;

Öncelikle, nedense ülkemizde 3G ile özdeş hale gelmiş “görüntülü konuşma” olayı. Avea, bu hizmeti her yöne, vergiler dahil dakikası 10 kuruş ya da 1 kontörden veriyor.

Bir diğer 3G bankosu ise mobil TV yayını, ya da Avea’nın kendisine verdiği adla Mobilvizyon. Bu arkadaşın dakika fiyatı konusunda bir bilgi gelmedi, ancak “5 TL‘den başlayan paketlerle” izlenebildiği duyuruldu.

“Videoportal” başlığı altında toplayabileceğimiz video yükleme hizmetleri, görüntülü arama başlatıp, bu esnada çekilen görüntüleri çeşitli mecralara yüklemek suretiyle çalışıyor. Bu şekilde haber ajanslarına video gönderilebiliyor, Facebook’a video yüklenebiliyor ve (muhtemelen Avea’nın düzenleyeceği etkinlikler marifetiyle) ünlülerle görüntülü sohbet yapılabiliyor. Dakikası 10 kuruş ya da 1 kontör

Seç-İzle, Avea’nın canlı video izleme ya da indirme hizmeti. Dizi, film ve klip gibi içerikler sunuyor. “3.5 TL ya da 18 kontörden başlayan fiyatlar” şeklinde ücretlendirilmiş. Bu fiyat nereden başlıyor, neleri kapsıyor, o konuda ayrıntıya girilmedi.

Avea Müzik’den şarkı indiren 3G aboneleri, bu esnada yapılan veri alışverişine ücret ödemeyecek. Ama şarkının ücreti -varsa- hala baki.

avea3g

3G internet bağlantısı paketleri, kotalarına göre şu şekilde fiyatlandırılmış:

Cep telefonu

Kota Fiyat
100 MB 8 TL/49 kontör
2 GB 35 TL/199 kontör

Bilgisayar

Kota Fiyat
2 GB 35 TL/199 kontör
6 GB 55 TL/349 kontör

250 MB’dan büyük olan paketlerde, kota aşımı durumunda MB başına 0.15 TL ücret ödeniyor.

Bilgisayar bağlantı paketlerine 12 ay üye olanlara, Avea USB modem hediye ediliyor.

Bir de, şu şekilde ortaya karışık 3G hizmet paketleri mevcut:

Paket Görüntülü konuşma Mobil TV Mobil internet Seç-İzle Fiyat
HoşGeldin 30 dk. her yöne 1 saat 100 MB 1 video 7 TL/40 kontör
Standart 60 dk. her yöne 3 saat 250 MB 2 video 17 TL/70 kontör
Süper 150 dk. her yöne 5 saat 1 GB 3 video 27 TL/160 kontör

Avea, 3G’nin devreye girmesinden bir hafta kadar sonra 3G’li telefon kampanyaları başlatacağını da açıkladı. Ancak, 81 il merkezinde 3G hizmeti vermeye, 6 ay sonra başlayacağını duyurdu. Başlangıçta kaç şehirde 3G’den faydalanabileceği sorusuna ise yetkililer “Kapsamanın genişliği değil kalitesi önemli. Hem TTNET WiFi noktalarını da sayarsak, en geniş kapsama alanı bizde,” cevabını verdi.

Kaynak:yahoyt.com

Avea internet hizmetinde biraz pahalı olmakla beraber diğer hizmetlerinde makul düzeyde fiyatlandırmalar seçmiş. İnternetin bu şekilde olacağını da şurada bahsetmiştik.

Asıl kullanılacak hizmetlerin paket programlar olduğunu düşünüyorum. Bu programlarda görüntülü konuşma, internet, Tv izleme servislerini alıyoruz ve  lokomotif 3G servislerini kullanmış oluyoruz. Haber sitelerine haber ekleme, sosyal paylaşım sitelerine içerik sağlama gibi interaktif servisler ilgi çekebilir. Klip,şarkı, video indirme servisleri de iyi bir portaldan sunulursa ilgi çekebilir yoksa zaten herkes biryerlern indiriyor.

TTnet ortaklığından AVEA ne kadar faydalanıyor sorusunun cevabı ise bence koca bir 0. Belki ilerleyen zaman içerisinde 3G olmayan bölgelerde hizmeti arttırmak için wi-filı telefon ve internet paketi alan kulanıcılara internet erişimini ücretsiz (sınırlar dahilinde ) yapılabilir. Sonuçta ben 3G aldım ve bu hizmeti heryerde kullanmak isterim.

Avea 3G lansmanı ise linkten izleyebilirsiniz.

AVEA 3g Lansman

Reklamlar

Trackbacks & Pingbacks

Yorumlar

 1. * funda says:

  ama bildiğim kadarıyla avea 600 dk wifi aboneliği veriyor bu da wifi noktalarından internetden veri indirmek sınırsız demek daha ne olsun evdeki kotalar dolmıcak git iç kafeni ye yemeğini bu arada indir ne indirceksen

  | Cevapla Gönderildi 9 years, 7 months ago
 2. * ışık says:

  ttnet wifi kullanıcısı olarak wifi noktalarından veri indirmenin sınırsız oluşu cazip geldi en çok…

  | Cevapla Gönderildi 9 years, 7 months ago
 3. * aslı says:

  aaa bu ne güzel bi bilgi yaşa be ttnet, ya şa be ttnet wifi

  | Cevapla Gönderildi 9 years, 6 months ago
 4. * duygulu says:

  ttnet wıfı harıka wıfı noktalarına gıdıyorum ıstedıgım bı cafede ınetrnete takılıyorum doyasıya yasıyorum

  | Cevapla Gönderildi 9 years, 6 months ago
 5. * yurtbay says:

  ttnet wifi noktalarından veri indirmenin sıırsız olduğunu sayenizde öğrendimve hemen müziklerimi indirmek için bu yerleri tercih ettim 🙂

  | Cevapla Gönderildi 9 years, 5 months ago


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: